Jaké dveře vám zaručí bezpečí a ochranu majetku?

 


 

Mít svůj majetek zabezpečený bezpečnostními dveřmi je již v dnešní době nutností. Nestačí běžné nebezpečnostní dveře, které zloděj může velmi snadno násilně překonat. Jedině kvalitní certifikované bezpečnostní dveře zaručují svým uživatelům bezpečí a ochranu majetku. Na českém i zahraničním trhu je jejich nabídka tak velká, že běžný uživatel se v této nabídce lehce ztrácí. Podívejte se na následující video a sami uvidíte, které dveře násilnému napadení odolají a které nikoliv. 

Hlavně nenaleťte některým prodejcům, kteří tvrdí, že prodávají bezpečnostní dveře, ale s bezpečností nemají nic společného.

Při výběru dveří se zaměřte na následující kritéria:

Bezpečnostní třída


Platí zásada, čím vyšší bezpečnostní třída dveří, tím jsou dveře bezpečnější. Bezpečnostní třída označuje výdrž jednotlivých bezpečnostních prvků při případné snaze o jejich překonání zlodějem. Doporučujeme dveře v minimálně 3.bezpečnostní třídě, ale pokud chcete mít maximální zabezpečení zvolte třídu 4.  Nižší třídy lze relativně jednodušeji překonat za pomoci lehkého nářadí a hrubé síly. Vyšší třídy se pak u bytových domů v podstatě nepoužívají, jsou výrazně dražší a využívají se nejčastěji v bankách či armádních objektech. Dveře pořizujte u specializovaných prodejců, kde vám na požádání předloží i certifikáty a nabídnou provedení odborné montáže.


Zámky


Na co by se při výběru dveří nemělo zapomínat je i výběr zámků. Opět je vhodné pořizovat zámek i vložku minimálně 3. bezpečnostní třídy. Doporučujeme zámkovou vložku, u které se náhradní klíče vyrobí pouze po předložení bezpečnostní karty. Zabrání se tak výrobě klíče neoprávněné osobě. Je doporučováno mít vložku stejné bezpečnostní třídy, jako jsou samotné dveře.

Současně si pohlídejte, aby byly dveře osazeny i bezpečnostním kováním, které je rovněž certifikováno a má opět bezpečnostní třídu odpovídající třídě dveří. Bezpečnostní kování se od klasického liší kvalitou použité oceli a jeho montáž a demontáž je možná pouze zevnitř.

 

Požární odolnost

 

Vchodové bezpečnostní dveře do bytu v panelovém nebo činžovním domě musí být podle zákona PROTIPOŽÁRNÍ. Základním údajem je požární odolnost, která určuje dobu, po kterou dokáží dveře odolat ohni či vysokým teplotám. Podle zákona musí dveře odolat požáru minimálně 30 minut. Vyžadujte proto od výrobce bezpečnostních dveří certifikát s označením EI 30 a více.


Neprůzvučnost


Dalším parametrem dveří je zvuková izolace. . Není si ale třeba pořizovat za každou cenu ty nejvíce odizolované dveře. Pro činžovní či panelový dům s hlučným provozem na chodbě je nejčastěji uváděna dostatečná hodnota útlumu 37dB. Některé bezpečnostní dveře dokážou zabránit až 43dB


Cena


Paradoxně ušetříte tehdy, když si nevyberte něco podezřele levného. Přibývají zákazníci, kteří si koupili nekvalitní ,,falešné“ bezpečnostní dveře kvůli nízké ceně a pak byli přes ně vykradeni. U mnohých zákazníků bylo možné při uzamčení dveří zatlačit jistící body rukou a tím byly odemčené, při silnějším stlačení bylo možné prohnout tenký plech dveří, dveře prodané jako exteriérové se rosily, rezivěly, srážela se vlhkost a vytvářela plíseň, profukovalo a docházelo k únikům tepla a šíření hluku a byly nefunkční. Jak předejít koupi takových dveří? Vyžádejte si certifikáty, které garantují pro označený model dveří vlastnosti jako bezpečnostní třída, protipožární odolnost, neprůzvučnost a jiné vlastnosti dveří. Když si koupíte certifikované bezpečnostní dveře SHERLOCK® nebo BEDEX, neproděláte na dvojité výměně dveří

 

Vzhled


V případě bytových domů se bezpečnostní dveře často kupují pro celý dům najednou. Pak bývá vnější vzhled všech vstupních dveří stejný, přičemž si každá bytová jednotka může vybrat mezi několika možnostmi provedení vnitřní úpravy. Bezpečnostní dveře se vyrábí v široké škále povrchových úprav. 

Chcete-li zvýšit bezpečnost ve vašem domě, neváhejte si nechat od některého ze seriózních prodejců bezpečnostních dveří zpracovat nezávaznou kalkulaci.

 

Servis a záruka


Před koupí dveří si ověřte, jakým způsobem a v jakém rozsahu funguje záruční a pozáruční servis. Na nekvalitní dveře nemusíte v budoucnu sehnat potřebné náhradní díly (kování, vložku, zámek aj.)

 

Montáž a zárubně

 

Doporučujeme montovat bezpečnostní dveře do nové bezpečnostní zárubně.

Zárubně jsou důležitým prvkem, který lemuje okraj dveří. Bezpečnostní zárubně jsou tvořeny profilovými rámy z oceli. Tyto rámy jsou větší tloušťky než u klasických dveří a jsou vylité betonem. Musí totiž udržet křídlo, které váží mnohdy i více než 60 kilogramů. Při osazení nových originálních zárubní je zaručen bezproblémový chod rozvorového mechanizmu. Pokud byste zárubně instalovali sami a špatně, je možné, že případná reklamace na funkčnost rozvorového mechanizmu by nebyla vyslyšena.

Pokud uvažujete o koupi bezpečnostní dveří, je nutné zmínit i montáž. Nejsnažší je nechat si dveře namontovat od odborníků. Celý proces montáže je relativně složitý. Je potřeba vyměřit prostor, vybetonovat nové zárubně a v neposlední řadě usadit dveře tak, aby byly plně funkční. Seriózní firmy nabízí montáž automaticky společně s cenovou nabídkou na nové dveře.

Pokud je pro vás  varianta včetně výměny zárubní finančně nepřijatelná a bezpečnostní dveře si chcete pořídit, existuje i levnější alternativa montáže bezpečnostních dveří (např. BEDEX) do stávající zárubně (pod podmínkou, že vaše stávající zárubně jsou vyhovující - musí posoudit zástupce odborné firmy). 

Bezpečnostní dveře českého výrobce BEDEX lze dodat včetně montáže nové zárubně nebo lze také namontovat do vaši vyhovující původní zárubně.

Bezpečnostní dveře největšího slovenského výrobce dveří SHERLOCK lze dodat pouze s montáží do nových bezpečnostních zárubní.

 

Pozor na falešné bezpečnostní dveře!

 

Při výběru a koupi bezpečnostních dveří bychom měli být velmi pozorní a nenechat se zlákat jen výhodnou cenou.

POZOR! Označení výrobku „bezpečnostní dveře“ ještě nemusí znamenat, že dveře jsou skutečně odolné proti vloupání, tato jejich vlastnost podléhá zkoušení a testování v akreditovaných zkušebnách.

Jak ale zjistit, zda jsou dveře opravdu odolné proti vloupání, když dovnitř není vidět? Vyžádejte si předložení certifikátu shody vydaného autorizovanou osobou (tj. oprávněnou zkušebnou). Certifikát musí obsahovat minimálně následující údaje:  označení certifikačního orgánu, evidenční číslo certifikátu, označení výrobce, název výrobku a jeho stručnou charakteristiku, uvedení bezpečnostní třídy podle evropské normy ČSN P ENV 1627, razítko a podpis certifikačního orgánu, datum vystavení dokumentu a jeho platnost. Seriózní prodejce vám tento certifikát poskytne v češtině, pokud testování probíhalo v zahraničí, poskytne vám ho v daném jazyce s ověřeným překladem. Nespokojte se s předložením certifikátu v jazyce, kterému nerozumíte!

Nenechte se nachytat na jiné osvědčení či různé cizojazyčné „doklady“. U bezpečnostních dveří, které byly zkoušeny podle této platné evropské normy ENV 1627 si můžete být jisti, že dveře byly zkoušeny profesionálními zkušebními komisaři, kteří dopředu znají konstrukci, skladbu dveří a možná „slabá místa“, tedy místa nejčastěji napadaná zloději. Právě tato místa byla testována a prověřována na různé statické a dynamické zatížení a také vůči ručně vedeným pokusům o násilné překonání.

 

Váš specialista na bezpečnost v Moravskoslezském kraji -  BOHÁČEK KZT Ostrava:

 

  • bezplatné poradenství
  • bezplatné zaměření a nezávazná cenová kalkulace (Ostrava a okolí do vzdálenosti cca 30km)
 
VSAĎTE NA KVALITU ČESKÝCH A SLOVENSKÝCH VÝROBCŮ:

Certifikované  bezpečnostní dveře SHERLOCK (slovenský výrobce) a BEDEX (ČESKÝ VÝROBCE) jsou odolné vůči běžným pokusům o násilné překonání, protože prošly náročným procesem zkoušení a certifikace.
 
Další informace:

Bezpečnostní dveře BEDEX